İNSTAGRAM BEĞENİ SAYISINI KALDIRIYOR

İNSTAGRAM BEĞENİ SAYISINI KALDIRIYOR

İnstagram kullanıcılarının çoğu beğeni kaygısı taşımaktadır. İnstagram beğeni almak sadece ticari hesapların değil normal bireysel kullanıcı hesaplarının da başarı ölçütü hale gelmiştir. Bu nedenle de birçok kullanıcı yeterli beğeni sayısına ulaşmadıkları görselleri silmeyi tercih ediyorlar. Bu sayede profilin genel görüntüsünü korumak mümkün oluyor. Düşük beğeni sayıları olduğundan dolayı bir süre Instagram hesabını kullanım dışı bırakan ve Instagram beğeni satın alma işlemlerini gerçekleştirdikten sonra hesabını açan pek çok kullanıcı bulunmaktadır. Bu makalede sosayti.com ekibi olarak bu konuyu detaylıca inceleyeceğiz. İnstagram beğeni sayısını kaldırıyor mu? Birlikte inceleyelim.

Instagram kullanıcılarının, beğeni sayısının önemli bir kıstas olarak değerlendirilmesinden dolayı paylaşımları hakkında konforsuz hissettikleri açıktır. Bu neden ile Instagram, paylaşım konforunu arttıracak yeni güncellemeler yapmaya devam etmektedir. İnstagramın yapmış olduğu yeni güncelleme ile artık kişiler beğeni sayısını göremeyecekler. Sadece beğenenlerin kimler olduğuna dair isim paylaşımı yapılan uygulamada kaç kişinin beğendiğine dair rakam paylaşımı yapılmamaktadır. Bu uygulama birçok ülkede deneme sürecindedir.

Beğeni Sayısının Kaldırılması Kullanıcılara Nasıl Yansır?

Bu uygulamanın yeni versiyonu birkaç ülkede işlem görmektedir. Gerçekleşen deneme süresinden sonra uygulamanın yeni hali ile ilgili yorumlar arasında hem olumlu hem de olumsuz değerlendirmelere rastlandı. Bu durum, farklı ülkelerdeki kültür farklılıkları dolayısıyla ortaya çıkmış olabilir. Bazı yorumlara göre, Instagram kendi sonunu getiren bir bomba yapmıştır ve bu sayede kimse fotoğraf paylaşımında bulunmayacaktır. Bazı yorumlara göre ise, Instagram’daki bu yeni uygulama, özellikle beğeni sayısı konusunda diledikleri noktaya ulaşamayan kişilerin sayı kompleksinden kurtulmasına yardımcı olacak.

 

İnstagram Beğeni Sayısı Hangi Ülkelerde Kaldırıldı?

Uygulama şuanda Kanada, Avusturya, Yeni Zelanda, Japonya, Brezilya, İtalya ve İrlanda’ da kullanılmaktadır. Kanada’ da başlayan bu uygulama olumlu tepkiler aldığı için diğer ülkelerde de açılmaya başlanmıştır. Ülkemizde ne yazık ki Instagram’ın bu yeni güncel versiyonu bulunmamaktadır. Geldiği zaman ise, Türk kullanıcılarından nasıl bir merak alacağı bekleniyor.

Özellikle oldukça fazla takipçi kasan ve her paylaşımı olay olan, Instagram fenomenlerinin bu duruma tepki göstermesi beklenebilir. Çünkü bu kullanıcılar için beğeni sayısı bir anlamda bir hiyerarşiyi oluşturmaktadır. Kısacası, İnstagram’ın kemik kitlesi beğeni sayısının uygulamadan kaldırılmasından etkilenebilir. Fakat takipçi sayısı ve beğeni sayısını umursamayan kesim ise, bu uygulamayı faydalı bulacaktır. Her yeni çıkan güncellemeden olumlu bahseden olduğu gibi, olumsuz yorumlara sahip olanlar da muhakkak olacaktır.

Güncellemenin Marka Boyutu

Bilindiği gibi ticari hesaplar ile açılmış ve bu işten para kazanan birçok kişi bulunmaktadır. Bunlar beğeni satın alarak ve beğeni kasarak müşteri kitlesine ulaşmaya çalışmaktadırlar. Beğeni sayışlarının kaldırılması markaların PR gönderilerini farklı bir bakış açısı ile şekillenmeye yönlendirebilir. Bireysel ya da ticari hesap ayrımı yapmaksızın beğeni sayılarının kalkması durumu markaların bu durumdan ilk etapta olumsuz etkilenmelerine neden olabilir.