Instagram Hesap Silme Kalıcı ve Geçici Hesap Silme Teknikleri

Instagram Hesap Silme Kalıcı ve Geçici Hesap Silme Teknikleri

İnstagram hesabı silmek istiyor ve nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, Sosayti ekibi tarafından sizler için hazırlanan bu rehber yazıdan faydalanabilirsiniz. Sizler için İnstagram kalıcı hesap silme ve geçici hesap silme konularında detaylı bilgiler verdik.

İnstagram kullanıcılarına hesaplarını tamamen ya da geçici olarak silmek için birbirinden farklı iki seçenek sunuyor. Bu noktada kullanıcıların hangi seçeneği hangi durumlarda kullanacağı ve sonuçlarının ne olacağı ile ilgili kafası karışabiliyor. İşin özünde ise İnstagram bu seçenekleri kullanıcılarına oldukça basit ve kolay uygulanan kurallar ile sunuyor. İnstagram hesap silme nasıl yapılır? Sorusu için detaylı seçenekler yazımızda bulunuyor.

İnstagram Hesabını Geçici Süre Kapatabilir Miyim?

İnstagram kullanıcıları hesaplarını geçici süre olarak kapatabiliyor. Bunu yapmak kullanıcılar için oldukça kolay. Fakat İlk olarak İnstagram’ın kullanıcılarına, İnstagram hesabını geçici kapatmak için sunduğu kurallara bakalım;

- İnstagram üzerinden kullanıcılar hesaplarını mobil ya da bilgisayar üzerinden geçici olarak dondurabilir.
- Hesabını donduran kullanıcılar bu işlemi haftada sadece 1 kez yapabilir.
- 1 Hafta içerisinde dondurulan hesap tekrar açıldığı takdirde hesabı tekrar dondurmak mümkün değil.
- Dondurulan hesaplarda, hesabı açmadan herhangi bir işlem yapmak tamamen imkansız. Bir işlem için hesaba giriş yaptığınız takdirde hesap yeniden açılmaktadır.

İnstagram Hesabı Geçici Olarak Nasıl Kapatılır?

1.) Hesabınızı geçici olarak dondurmak için https://www.instagram.com/accounts/edit/ adresine giriş yapın.
2.) Sayfa açıldıktan sonra profil sayfanızın sağ en alt köşesinde bulunan ‘’hesabımı geçici olarak kapat’’ kutucuğunu işaretleyin.

bu işlemler sonucunda hesabınız geçici olarak kapatılmış olacaktır. Bu işlemin öncesinde ya da sonrasında herhangi bir ek işlem ya da 3. Parti yazılım kullanmanıza gerek yoktur.

İnstagram hesabını geri açmak için tek yapmanız gereken ise hesaba tekrar giriş yapmak olacaktır. Hesabınıza giriş yaptığınız takdirde hesabınız kullanıma tekrar açılacak ve çok kısa süre içerisinde diğer kullanıcılar tarafından görünmeye başlayacaktır. Bu noktada yukarda sizlere hatırlattığımız kuralların geçerli olduğunu unutmayın.

İnstagram Hesabını Tamamen Nasıl Silebilirim?

İnstagram hesabını kalıcı olarak silmeniz için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla şunlardır;

1.) Kalıcı olarak silmek istediğiniz hesaba giriş yapın.
2.)  https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/ bağlantısına tıklayın. İnstagram mobil uygulama üzerinden hesap silmek mümkün olmadığı için telefonunuz sizi tarayıcı üzerinden bu linki açmaya yönlendirecektir.
3.) Linkin açılmasının ardından karşınıza hesabınızı sileceğiniz ekran gelecektir. Burada instagram size hesap silme nedeninizi soracaktır, bu kutucu ‘’başka bir şey’’ olarak işaretleyip geçebilirsiniz.


4.) Burada gerekli işlemleri yaptıktan sonra instagram hesap şifrenizi tekrar girmenizi isteyecektir. Hesabınız bu işlemle tamamen silineceği için bu doğrulamayı yapmanız gerekmektedir.


Bütün bu işlemler sonucunda instagram hesabınız tamamen silinmiş olacaktır. Hesabınıza daha sonradan hiçbir şekilde ulaşmanız mümkün değildir. Bu nedenle 3. Parti yazılımların ya da başka platformların hesabınızı tekrar açabileceği konusunda beyanlarına aldırmamanız oldukça önemlidir. Hesabınızda önemli veriler bulunuyorsa instagram veri yedekleme işlemini kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenleri Sosayti ekibi olarak yazının devamında sizlerle paylaştık.

İnstagram Veri Yedekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

İnstagram veri yedekleme işlemi kapattığınız hesaplar için, hesabınızda bulunan bütün her şeyin çıktısını almanızı sağlamaktadır. Bütün verilerinizi size dosya halinde sunan İnstagram, bu özelliği tüm kullanıcılarına açık olarak sunmaktadır. Sırasıyla yapmanız gereken şunlar;

İnstagram uygulamasını açıktan sonra ‘’ayarlar’’ seçeneğine tıklayın. Çıkan sekmeler arasından ‘’güvenlik’’ seçeneğini işaretleyin. Burada bulunan ‘’veri indirme’’ seçeneğine dokunun. Daha sonra karşınıza gelen ‘’indirme talep et’’ butonunu seçerek, işlemi başlatın. Bu verilerin mail adresinize gelmesi işlem yoğunluğuna göre 48 saate kadar çıkabilmektedir. Mailinize gelen indirme linkinin süresi ise 4 gündür. Bu 4 gün içerisinde verileri mutlaka indirmeniz gerekmektedir. Ek olarak size gelen linki paylaşmanız durumunda başkalarının da verilerinizi indirebileceğini unutmayın. Bu link sadece size özel olarak gönderilmektedir.